Dzieci w Internecie
Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zauważyć, iż w Polsce przestępstwa popełniane za pośrednictwem Internetu z pokrzywdzeniem małoletnich są coraz częstszym i niepokojącym zjawiskiem. Brak świadomości ryzyka u dzieci i rodziców związanego z niekontrolowanym i nieograniczonym korzystaniem z Internetu, powszechne wykorzystywanie portali społecznościach w relacjach interpersonalnych, anonimowość sprawców i ciągły postęp technologiczny to tylko niektóre przyczyny wzrostu cyberprzestępczości, której ofiarami stają się dzieci. Przestępstwo rozpowszechniania, produkowania pornografii dziecięcej, groomingu, znieważenia, stalkingu, czy inne popełnione za pośrednictwem Internetu, gdy pokrzywdzonym jest małoletni, może w sposób destrukcyjny wpłynąć na jego zdrowie i rozwój psychofizyczny oraz społeczny. Dlatego też, niezmiernie istotnym jest znalezienie sprawnych i efektywnych rozwiązań oraz ulepszenie już istniejących w zakresie wykrywania i karania sprawców oraz zapobiegania cyberprzestępczości.
Analiza akt zakończonych spraw karnych pozwoli realnie ocenić stopień wykrywalności przestępstw oraz współpracę dostawców usług internetowych i operatorów z organami wymiaru sprawiedliwości oraz ścigania, a także umożliwi wykrycie ewentualnych problemów w aspekcie dowodowym w zakresie przestępstw popełnianych z wykorzystaniem Internetu na szkodę małoletnich. Dopiero taka ewaluacja może stać się podstawą do skonstruowania wniosków i postulatów de lege ferenda o charakterze normatywnym jak i praktycznym.
Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży w ramach projektu „Zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości” (Towards a Polish Cybercrime Centre of Excellence) utworzyło stronę internetową poświęconą cyberprzestępczości. Strona ta ma służyć poszerzaniu świadomości dzieci w zakresie zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu oraz przestępstw komputerowych, których ofiarami mogą się stać. Link do strony.